E-DİLEKÇE
(EPKAS, E-ÇAP vb. )

ELEKTRONİK DİLEKÇE WEB KULLANIM KILAVUZU

NASIL YAPARIM

 

1-      EPKAS ve Önemli Bilgiler

2-      E-DİLEKÇE Giriş İşlemleri

3-      Dosya İmzalama Güvenlik Ayarları Adımları

4-      Dosya Yükleme ve İmzalama Adımları

5-      E-Belediye Kullanıcısı Oluşturma

6-      Başvuru Takip İşlemi Adımları

 

EPKAS

Elektronik Proje Kontrol Arşivleme Sistemi, Belediye hizmetleri içerisinde yer alan Yapı Ruhsatı Verilmesi, Tadilatının Yapılması vb. işlemler için Selçuklu Belediyesi’ne başvuran mükelleflerimizin iş yükünü azaltmak, belediyemiz hizmetlerinin daha şeffaf, daha hızlı ve daha güvenilir verilmesini sağlamak amacıyla İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde tasarlanan ve geliştirilen bir uygulamadır.Bu uygulama ile verilen proje dosyalarının eimza sertifika bilgilerinin güvenilir bir şekilde kontrol edilmesi, proje dosyalarının dijital ortamda kontrol edilmesinden dolayı daha sağlıklı ve hızlı sonuçlar vermesi ve fiziksel arşivleme için yer ve kağıt israfının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Önemli Bilgiler:

1-      3194 sayılı İmar Kanunun 26. Maddesi kapsamındaki projeler için geçerli değildir.

2-      Daha önce çıktı halinde sunulan projelerin tadilatlarında geçerli değildir.

3-      Mimari Proje Öninceleme, Yeni Yapı Ruhsatı Verilmesi, Tadilat Yapı Ruhsatı, Yapı Ruhsatı Yenileme-Yeniden konulu başvurularda kullanılacak olan EPKAS uygulaması için Belediyemize dilekçe teslim edildiğinde başvuru sahibine “Başvuru Numarası” bilgisini veren bir SMS otomatik olarak gönderilmektedir.

4-      Başvuru ile ilgili sorumlu olan Başvuru Sahibi, Sorumlu, İletişim, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi, Elektrik Mühendisi ve Mimarların ve Yapı Denetim Kuruluşlarının Belediyemize ait sicil numarasının olması ve iletişim bilgilerinin olması, proje onay aşamasında proje ile ilgili eksiklerin SMS veya Eposta ile bildirilebilmesi için gereklidir.

5-      Elektronik İmza Sertifikaları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun https://www.btk.gov.tr/elektronik-sertifika-hizmet-saglayicilari sayfasındaki kurumların il temsilciliklerinden birkaç gün içerisinde temin edilebilmektedir.

6-      Sunulacak olan dwg/dxf projelerinin ve pdf  hesaplarının klasörde değil dosyası(dwg/dxf) üzerine hangi proje olduğu, ada- parsel, mal sahibi gibi bilgiler yazılarak kaydedilmeleri gerekmektedir.

ÖRN:     mimari1285-1ahmetacar

             statikhesap1285-1ahmetacar

 

 

Not: 11 Ocak 2019 tarihi itibariyle yapılan tüm başvurular  (EPKAS, E-ÇAP vb.) E-Dilekçe menüsü üzerinden takip edilecektir. 10 Şubat 2019 tarihinde EPKAS ve E-Çap menüleri kapatılacaktır.

 

 

 

 

E-DİLEKÇE GİRİŞ İŞLEMLERİ

1-      Selçuklu Belediyesi kurumsal web sayfasına www.selcuklu.bel.tr adresinden erişim sağlandıktan sonra Ebelediye modülüne giriş yapılır.Eimza için kullanılması zorunlu olan “java” uygulaması Google Chrome’da çalışmadığı için diğer Web Tarayıcılar “MozillaFirefox, Internet Explorer, Yandexvb” tercih edilmelidir.

 

2-      Açılan Ebelediye genel genel sayfasında E-dilekçe sayfasına tıklanır.

 

Dosya İmzalama Güvenlik Ayarları Adımları

1- İmzalama işlemleri için kullanılan Java altyapısı yalnızca klasik İnternet Explorer tarayıcısıyla çalışmaktadır.     

2- İmzalama işlemleri için güvenlik ayarları İnternet Explorer’da Ayarlar/İnternet Seçenekleri/Güvenlik sekmesinden ve Java’da properties/security den aşağıdaki gibi " https://ebelediye.selcuklu.bel.tr " adresi güvenilen site olarak eklenmelidir.

 

Dosya Yükleme ve İmzalama Adımları

1-      İmzalama işlemleri için kullanılan Java altyapısı yalnızca klasik İnternet Explorer tarayıcısıyla çalışmaktadır.

 

2-       İmzalama işlemi için Eimza USB Dongle’ın bilgisayarınıza takılı olduğundan emin olun. İmzalanmak istenen dosya “gözat” seçeneği kullanılarak önce yüklenir, dosya seçildikten sonra “imzala” tuşu kullanarak imzalanabilir ya da birden fazla dosya imzalamak için ilgili dosyaların solunda bulunan kutucuk tıklandıktan sonra  “çoklu imzala” tuşu kullanılarak seçilen tüm dosyalar imzalanabilir. İmzalanmış olan dosyalar “belge indir” tuşu kullanılarak bilgisayara kaydedilebilir, imzalayan kişiler görüntülenmek istenirse “imza bilgisi” tuşu kullanılabilir.

 

 

3-       İmzalamak istediğiniz dosyayı “dosya yükle” menüsünü kullanarak seçtikten sonra şifrenizi girerek imzala tuşu yardımıyla imzalayabilirsiniz. “Göster” tuşunu kullanarak seçtiğiniz dosyayı bilgisayarınızda ilgili program yardımıyla gösterebilirsiniz.  Dosyanızın daha önce kimler tarafından imzalandığı görmek için “imza bilgisi” menüsü, imzalanmış dosyayı bilgisayarınıza indirmek için “imzalı dosyayı al”, imzasız dosyayı bilgisayarınıza indirmek için ise “imzasız dosyayı al” menüsünü kullanabilirsiniz.

 

 

E-Belediye Kullanıcısı Oluşturma

1-      EPKAS uygulamasında dosya yüklemek isteyen kullanıcıların Selçuklu Belediyesi bünyesinde oluşturulmuş olan sicil kaydının olması gerekmektedir. Sicil numarası yoksa Selçuklu Belediyesi Emlak Servisine başvuru yapılır. Sicil numarası kontrolü için sicil no sorgulama sayfasına girilir.

2-      Sicil no sorgulama sayfasında Adı, Soyadı, TC kimlik No ve Doğum tarihi alanları doğru bir şekilde girildikten sonra sorgula düğmesi tıklanır. Bilgiler doğru girildiği halde sicil numarası ekrana yansımıyorsa Belediyede kayıtlı sicil numarası almak üzere Selçuklu Belediyesi Emlak Servisine başvurulmalıdır.

3-      Şifre almak veya yeni üyelik oluşturmak için “Üyelik ve Sicil” menüsü altında “Yeni Üyelik” menüsü kullanılır.

Sicil tipi seçilerek sicil numarası, TC Kimlik Numaras/Vergi Numarası doğru bir şekilde girilerek kullanılmak istenen şifre; şifre ve şifre onay kutucuklarına yazıldıktan sonra kayıt ol düğmesi tıklanır. Alınan bu şifre Selçuklu Belediyesi ile ilgili tüm ebelediye işlemlerinde kullanılabilir.

 

 

 

 

4-       Kullanıcı Girişi: Hizmet Masası’na başvuru esnasında verilen Sicil/TC Kimlik No/Vergi No bilgilerinden herhangi biri ve şifre girilerek sisteme giriş yapılabilir.

 

Başvuru Takip İşlemi Adımları

1-      Belediyemize Hizmet Masası yoluyla yapılmış olan tüm başvuruların hangi işlem adımında olduğu takip edilebilmektedir. Belediyemiz web sayfasına www.selcuklu.bel.tr adresinden erişim sağlanır. Açılan anasayfa ekranında İletişim/Başvuru Takip menüsünden yapabilrisiniz.

 

2-      Açılan sayfada menüden Başvuru Takibi tıklanır. 11 Ocak 2019 öncesi için aşağıdaki sayfadan sonrası için alttaki linke tıklayarak başvuru takibi yapılır.

 

3-      Sorgulanmak istenen başvuru numarası Hizmet Masası Başvuru No alanına yazıldıktan sonra başvurunun ait olduğu yıl seçildikten sonra sorgula düğmesi tıklanır. Sorgu sonucu çıkan ekranda ilgili işlemlerin durum satırında tamamlanmış olan adım “sonuçlandı”, işlemde olan adım “işlemde”, iptal edilen başvurular “iptal”, beklemeye alınan başvurular ise “beklemede” olarak gösterilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

-2019-